No čo treba myslieť pred stavbou domu

Hľadíte na pozemok, na ktorom už v predstavách vidíte stáť  svoj vysnívaný dom. Ako by mal vyzerať? Koľko by mal mať  izieb? Bude poschodový alebo jednopodlažný s veľkou garážou?

Podobné otázky víria hlavou aj každému stavebníkovi, preto na ne musí s čo najväčšou zodpovednosťou nájsť odpoveď. Dôkladné plánovanie totiž zaručí pohodlné bývanie všetkých členov rodiny.

Poschodový, či bungalov?

Základná predstava o dome zahŕňa jeho základné členenie. Výhoda poschodového domu spočíva v tom, že pri malej zastavenej ploche získame veľký obytný priestor. Denná a nočná časť domu sú dostatočne oddelené a poskytujú súkromie všetkým členom rodiny. Plánovanie schodišťa je taktiež veľmi dôležité, musí byť  bezpečné, praktické a pohodlné pre každodenné používanie.

Jednopodlažný domček síce zaberie väčšiu plochu, avšak jeho výhody oceníte najmä v pokročilejšom veku, keď vám odpadne každodenný namáhavý pohyb po schodoch.

Počet izieb a ich orientácia na svetové strany

Pri výbere projektu treba zohľadniť  potreby a požiadavky všetkých jeho budúcich obyvateľov.
Veľkosť  a počet izieb závisí od počtu ľudí ale aj od ich veku, či záujmov. Niekto ocení v dome doplnkové miestnosti ako napríklad pracovňa, posilňovňa, či sauna. Niekomu stačí základná ‚výbava‘.

Pri plánovaní rozmiestnenia izieb dbajte hlavne na to, aby bola denná a nočná časť  domu oddelená, t.j. kuchyňa, jedáleň a obývačka by mali byť  umiestnené pri sebe, ideálne blízko vchodovej časti a toalety. Naopak spálňa, detské izby a kúpeľňa, v druhej časti domu. Čo sa týka orientácie miestností na svetové strany, tu platí pravidlo, že na sever orientujeme len minimum okien kvôli dostatku slnečného svetla.

Vstupná časť  domu

Prvý dojem je veľmi dôležitý, preto plní zádverie alebo vstupná chodba nielen praktickú ale aj reprezentatívnu funkciu. Vstupná časť do domu by mala byť aspoň sčasti oddelená od obytného priestoru a mala by byť  útulná a príjemná. Slúži ako teplotný filter, oddeľuje exteriér od interiéru, je akousi vizitkou majiteľov domu.

Obývací priestor

V súčasnosti je veľmi moderné zvoliť  veľký obývací priestor, spojený s jedálenskou časťou a kuchyňou. Je to veľmi praktické riešenie, nakoľko je rodina cez deň stále spolu, trávi tu väčšinu času. Táto časť  domu by mala byť  orientovaná na juh alebo juhozápad, ideálne s príjemným výhľadom do záhrady a východom na terasu. Nablízku je vhodné zvoliť  toaletu alebo menšiu kúpeľňu.

Oddychová zóna domu

Spálňa a detské izby by mali mať  svoje miesto mimo hlavného ruchu, pochádzajúceho z exteriéru. Blízko nich je vhodné zvoliť  kúpeľňu, prípadne šatník, čo je tiež veľmi praktické najmä pri rannej a večernej hygiene. Spálňa slúži na spanie a odpočinok, jej okná by mali prepustiť  prvé denné lúče, takže ideálne je umiestniť  ju na východ. Čo sa týka detskej izby, musíme pamätať  na to, že nebude slúžiť  len na spanie, ale aj na iné aktivity, učenie, prípadne stretávanie sa detí s rovesníkmi. Veľkosť  izby sa volí podľa počtu jej obyvateľov. Okná detskej izby je vhodné orientovať  na slnečnú stranu, t.j. na juh, alebo juhozápad.

Pri plánovaní domu treba mať  na pamäti, že v ňom budete bývať  celý život, a preto by ste mali dôkladne naplánovať nielen jeho proporcie, ale aj dispozíciu jeho jednotlivých miestností. Vaše individuálne požiadavky stále konzultujte so skúseným projektantom. Navštívte našu firmu a požiadajte o odbornú konzultáciu. Výsledkom bude vaša spokojnosť  a pohodlné užívanie vášho nového domu.

Kontaktujte nás:

Vaše meno

Váš email

Predmet

Vaša správa