Terénne úpravy – cesta ku krásnemu exteriéru

Keď sa splní sen o vlastnom bývaní, ostáva ho už len ‚dokončiť‘. Dokončenie domu nespočíva len v dokonalom zariadení a fasáde, ale aj v terénnych úpravách okolo domu, čo dotvára celkový dojem rodinného zázemia. Dvor a okolie domu by malo vyhovovať a páčiť sa predovšetkým jeho obyvateľom. Malo by vytvárať  priaznivé podmienky na oddych a relax.

Myslite na terénne úpravy už pred výstavbou

Na konečný vzhľad a rozmiestnenie jednotlivých častí dvora je potrebné myslieť už pred samotnou výstavbou. Myslíme hlavne na technické riešenia, v prvom rade pokládku sietí, odvodňovacích a drenážnych rúrok, skrátka všetkého, čo treba uložiť  hlbšie pod konečný terén aby sme sa k tomu už nemuseli vracať. Pred výkopom základov rodinného domu treba najprv stiahnuť  vrchnú časť zeminy, tzv. ornicu a uložiť  ju pre finálnu pokládku po skončení výstavby a potrebných terénnych úprav. Je rozumné nechať  si aj ostatnú prebytočnú zeminu a neodvážať  ju preč z pozemku.

Brána, chodníky, vjazd do garáže, rozmiestnenie rastlín, stromov, záhonov, prípadne jazierka či bazéna – to všetko je individuálne a záleží nielen od požiadaviek samotného stavebníka a jeho rodiny, ale aj od veľkosti a svahovitosti pozemku. Pri navrhovaní väčších pozemkov odporúčame poradiť sa so záhradným architektom, ktorý situáciu zmapuje a vhodne navrhne všetky potrebné náležitosti a zohľadní individuálne požiadavky pre spokojnosť celej rodiny. Kompozíciu menších dvorov a plôch si môžete navrhnúť  ľahko aj sami, avšak ani tu nie je zbytočná rada odborníka.

Aký je postup pri terénnych úpravách?

Ak berieme do úvahy, že všetky podzemné siete a potrubia sú už osadené, v prvom rade riešime umiestnenie vstupnej brány, vjazdu do garáže a chodníkov. Pod tieto komunikácie musíme zabezpečiť dostatočne pevný podklad v závislosti od toho, aký materiál chceme použiť. Na výber je pestrá paleta dlažieb a tvárnic, asfalt, betón a jeho povrchové úpravy. Následne riešime ‚zelenú‘ časť pozemku, kde takisto nesmieme zabúdať na správny podklad. Ornicu, ktorú sme pred začatím stavby odložili, použijeme na zakrytie podkladovej vrstvy pre trávnik, záhradu a okrasné, či ovocné dreviny.

Každý stavebník má nespočetné možnosti ako vyriešiť exteriér domu. Pri dnešnej ponuke je naozaj ťažké si vybrať, vizuálne a technicky všetko zladiť. Hlavne z týchto dôvodov odporúčame obrátiť  sa na odborníkov. Naša firma disponuje potrebným technickým vybavením, spolupracuje so špičkovými architektmi, ktorí navrhnú exteriér domu do detailov. Prezrite si naše referencie a dovoľte nám aby sme vaše sny o bývaní premenili na skutočnosť. Zaujali sme vás? Ak potrebujete viac informácií, kontaktujte nás pomocou dopytového formulára.

Kontaktujte nás:

Vaše meno

Váš email

Predmet

Vaša správa