Viete si vybrať vhodnú podlahu do bytu, či domu?

V súčasnosti sú na našom trhu dostupné desiatky druhov a typov podlahových krytín. Ich jednotlivé prevedenia geometrickým radom znásobujú počet možností, z ktorých si môžete vybrať tú správnu podlahu práve pre váš dom alebo byt. Ktoré typy sa hodia do jednotlivých miestností, aké sú rozdiely vo vlastnostiach materiálov a ktoré druhy podlahových krytín sú cenovo najdostupnejšie?

PVC podlahy a linoleum

Tieto známe materiály, používané aj v minulých desaťročiach, naberajú znova na popularite. Ich moderné prevedenia poskytujú širokú škálu výberu aj pre toho najnáročnejšieho zákazníka. PVC podlaha, či linoleum sú cenovo dostupné a hodia sa do denných miestností, ako je napríklad kuchyňa. Odolávajú vode, nie sú náročné na údržbu, vyvolávajú pocit tepla. Sú však náchylnejšie na mechanické poškodenie.

Plávajúce podlahy

Sú najčastejšou voľbou do miestností ako je napríklad detská izba, či spálňa. Laminátové plávajúce podlahy sú cenovo dostupnejšie, naopak, drevené si obstaráte za vyššiu cenu. Plávajúce podlahy sa veľmi ľahko montujú a udržiavajú tiež bez väčších problémov. Majú však relatívne mäkký povrch, preto sú náchylnejšie na poškodenia, ktoré sú však v prípade laminátových podláh nezvratné.

Drevené podlahy (parkety, korok, masív)

Tradičné prírodné materiály sú najzdravšie, najkrajšie, najkvalitnejšie a trvácne. Majú výborné akustické vlastnosti a hodia sa najmä do obývačiek a spoločných priestorov domu. Drevo sa ľahko opracúva, preto sa prípadné poškodenia dajú bez väčších problémov opraviť. Ich jedinou nevýhodou je vysoká cena.

Keramické dlažby

Obľúbený, neustále využívaný materiál je hygienicky nezávadný a veľmi ľahko udržiavaný. Povrch keramickej dlažby je ľahko umývateľný, preto sa hodí predovšetkým do kúpelne, kuchyne, na chodbu a všade tam, kde je podlaha najviac namáhaná.

Koberce

V minulosti sa koberce využívali takmer v každej domácnosti a zväčša pokrývali celú obytnú plochu. Postupne sa tento trend vytratil a v súčasnosti koberec spĺňa len akúsi estetickú funkciu a je vnímaný skôr ako doplnok interiéru. Koberce výborne tlmia zvuky aj nárazy, avšak sú veľkými lapačmi prachu a nečistôt. Pri podlahovom vykurovaní nie je ich použitie vhodné, pretože izolujú teplo a len málo ho prepúšťajú do priestoru.

Príprava podkladu a montáž

Pred uložením akejkoľvek podlahy je potrebné dôkladne pripraviť  podklad, zabezpečiť  jeho rovnosť  a kompaktnosť, zbaviť ho prípadných nečistôt a prachu. Ak je splnená táto podmienka, môžeme pristúpiť  k samotnej pokládke podlahového materiálu. Väčšinou tieto práce zvládne každý zručnejší chlap, no v prípade akýchkoľvek problémov a nejasností je vhodné obrátiť  sa na skúsených majstrov. Podlaha sa chybnou montážou znehodnotí, preto je vhodnejšie sa pre istotu poradiť  s odborníkmi.

Kontaktujte nás:

Vaše meno

Váš email

Predmet

Vaša správa