Vnútorné omietky pre zdravé steny

Po ukončení hrubej stavby, ale aj pri rekonštrukcii, či prerábke starších objektov, stojíme pred otázkou, aký vzhľad a štruktúru dáme stenám v exteriéri aj v interiéri.
Kým vonkajšie omietky musia odolávať  poveternostným vplyvom, vnútorné zas majú za úlohu spĺňať  okrem estetiky aj určité kvalitatívne požiadavky, nakoľko veľmi ovplyvňujú kvalitu vnútorného prostredia domu. Vyberme si preto správny produkt, aby kvalita prostredia, v ktorom budeme žiť, bola čo najvyššia.

Omietky – šaty stien nášho domova

Priemyselne vyrobená omietka je vlastne suchou maltovou zmesou, doplnenou určitými prísadami v závislosti od spôsobu spracovania. Omietky môžu byť  aplikované ručne alebo strojovo.

Delíme ich z viacerých hľadísk, najmä podľa:

  • počtu vrstiev (jednovrstvové, dvojvrstvové, viacvrstvové a nástreky),
  • použitých materiálov (vápenné, vápennocementové, cementové, vápennosadrové, sadrové, špeciálne, z plastov a pod.),
  • povrchovej úpravy (hrubé, hladké, zrnité, jemné, hladené, štruktúrované, plastické, leštené, ozdobné, škriabané, brúsené a pod.),
  • spôsobu nanášania (nahadzované, striekané, náterové alebo iným spôsobom nanášané),
  • už spomenutého spôsobu omietania (ručné, strojové)

Vráťme sa ale k vlastnostiam, ktoré má mať  omietka aby nenarušila optimálne parametre vnútorného prostredia, ktorými sú:

  • optimálna teplota vnútorného vzduchu je 21°C ± 2°C
  • teplota vnútorného povrchu steny musí byť  vyššia, než teplota rosného bodu vzduchu
  • relatívna vlhkosť  vzduchu v miestnostiach domu by mala byť  v rozmedzí 40%-60%
  • maximálna koncentrácia CO2 nesmie presiahnuť  0,1%

V súčasnosti máme k dispozícii veľa možností, ako a čím omietnuť  vnútorné priestory nášho domu. Stačí si len vybrať  zo širokej ponuky najrôznejších materiálov i spracovateľských technológií. Musíme však mať  na pamäti, že nie všetky sa hodia do konkrétnych priestorov a konkrétnej situácie.

Mimoriadnu pozornosť  treba venovať  úprave povrchov stien starších objektov, najmä pri rekonštrukcii. Zohľadniť  vlastnosti existujúcich stien a použiť  pre ne vhodnú úpravu, s týmito a podobnými otázkami ochotne pomôže a poradí tím spoľahlivých majstrov a odborníkov, ktorých zastrešuje naša firma. Pomôžu tak vyhnúť sa starostiam s nesprávne zvoleným omietkovým materiálom a výsledkom bude len radosť  z útulných, funkčných, estetických a hlavne zdraviu nezávadných interiérov.

Kontaktujte nás:

Vaše meno

Váš email

Predmet

Vaša správa