Rekonštruujeme bezpečne a efektívne

Kúpili ste starší byt a stojíte pred jeho rekonštrukciou? Alebo rekonštruujete byt, v ktorom bývate? Realizovať stavebné práce ‘za pochodu’ nie je nič príjemné, jedinou víziou a útechou pre vás, ako majiteľa bytu, je zlepšenie a skvalitnenie vlastného bývania. Na čo si ale treba dávať  pri rekonštrukcii pozor, aby sme dosiahli čo najlepší výsledok? Prinášame vám zopár rád, ktoré sa vám pri rekonštrukcii zídu.

Bez odborníkov to nejde

Akákoľvek dispozičná zmena obytného priestoru vyžaduje, v závislosti od svojho rozsahu, ohlásenie stavebnému úradu alebo stavebné povolenie. Projekt od skúseného architekta nielenže poskytne pohľad na existujúci stav, ale umožní vytvoriť nové dispozičné riešenia bytu a efektívne využitie každého metra obytnej plochy. Mnohým majiteľom sa môžu zdať  tieto služby príliš drahé, ale v konečnom dôsledku im to ušetrí nemalé finančné prostriedky. Posúdenie statika a vyjadrenia ostatných odborníkov sú nevyhnutné pri stavebných zásahoch najmä v starších bytových domoch.

Spravidla sa pri rekonštrukcii držíme týchto zásad

  • pri starých bytových domoch je nevyhnutné vykonať  stavebný prieskum
  • prehnité drevené stropy nie sú viditeľné a pri stavebnom zásahu hrozí ich zrútenie, preto musí ich stabilitu posúdiť  statik
  • žiadnu priečku nie je možné ľubovoľne búrať – mnohokrát sú priečky prepojené s celým konštrukčným systémom bytu
  • nové priečky musia byť ľahké, aby neohrozili nosnosť konštrukcie, preto je vhodné voliť ľahší materiál ako tehla, napr. sadrokartón
  • výmena okien v nezateplenom dome je vstupnou bránou k vzniku nežiadúcich plesní
  • výmena starej PVC podlahy tvrdou drevenou podlahou alebo dlažbou spôsobí väčší hluk susedom pod vami, preto volíme materiály ako sú napr. korkové podlahy a iné podlahy z prírodných materiálov

Samotná rekonštrukcia

Búranie priečok aj tých nenosných musí vždy odsúhlasiť  statik. Bezpečne odstrániť  sa môže len bytové jadro a priečky do hrúbky 6cm. Ak sa chystáte vymeniť  aj okná, majte na zreteli, že tesné okná v staršom nezateplenom byte nie sú práve najšťastnejším riešením. Pri chladných stenách para kondenzuje práve na nich a vytvára tak priaznivé podmienky pre vznik a rast plesní. Vhodnejšou variantou je oprava starých okien, ktoré ‘dýchajú’ a zároveň dobre izolujú od hluku z ulice.

Dokončovacie práce

Rekonštrukcia bytu obnáša okrem radikálnych zásahov aj dokončovacie práce, ku ktorým patrí stierkovanie, maľovanie, uloženie sanity, obloženie kúpeľne a v neposlednom rade aj voľba materiálu, použitého na podlahu. Na výber je množstvo variantov dreva, parkiet, PVC a pod. Vhodné je zvoliť  taký materiál, ktorý dobre tlmí hluk. Pravá plávajúca podlaha obsahuje mäkký podklad, na ktorom ‘pláva’ a tým tlmí kroky i iné zvuky. Pri voľby lacnej ‘plávajúcej’ podlahy, alebo dlažby budú susedia pod vami počuť  každý váš krok, posunutie stoličky, či padnutie lyžičky na zem. Dobrým riešením je aj nová PVC podlaha, ktorá má v súčasnej dobe už oveľa vyššiu kvalitu aj vzhľad oproti minulosti.

Pred rekonštrukciou bytu zvážte všetky svoje požiadavky, ale aj možnosti. Poraďte sa so skúseným architektom, ktorý existujúci stav zhodnotí, poradí, v prípade záujmu vypracuje projekt, určí množstvo a cenu materiálov. V prípade záujmu sa postaráme aj o zrealizovanie vašich snoch o bývaní.

Kontaktujte nás:

Vaše meno

Váš email

Váš telefón

Predmet

Vaša správa