Zateplenie domu – použiť radšej polystyrén alebo vatu?

V súčasnosti pri snahe ušetriť nemalé finančné prostriedky za energie, pristupuje veľa majiteľov starších domov ale aj novostavieb k riešeniu, ktoré by malo pribrzdiť  stúpanie účtov za vykurovanie. Áno, reč je o zatepľovaní. Jedná sa o pomerne dôležitý krok, pričom výber správnej izolácie, ale aj jej montáž a inštalácia fasády, hrajú veľkú rolu v tom, aký bude konečný výsledok.
Kto zateplí svoj dom, nikdy nič nestratí, skôr naopak. Podmienkou ale je, aby všetky práce boli vykonané precízne a správne.

Ako zatepľovať?

Najčastejšie používané materiály na zateplenie sú polystyrén alebo minerálna vata, čo preferuje aj väčšina našich klientov. Existujú ešte viaceré druhy zateplenia, ako napr. prevetrávaný fasádny systém, ten je však vhodný predovšetkým pre drevostavby. Vráťme sa teda k spomínaným dvom najčastejším materiálom na zatepľovanie. Spomeňme, že oba materiály sa spomínajú v súvislosti s tzv. kontaktným zateplením, t.j. zateplením, kde sa materiál kladie priamo na obvodové múry stavby. Tu sú ich výhody aj nevýhody:

Fasádny polystyrén

Fasádny polystyrén sa označuje skratkou EPS a je ponúkaný v pestrej škále rozmerov a druhov. Jednotlivé druhy sa líšia napr. pevnosťou v tlaku alebo prítomnosťou grafitu – uhlíka, ktorý má v porovnaní s obyčajným polystyrénom väčšiu reflexnú schopnosť – schopnosť odrážať  teplo a teda ponúka aj lepšie tepelno-izolačné vlastnosti. Tento druh polystyrénu naši zákazníci oceňujú aj v letných mesiacoch, kedy do interiéru nepreniká horúci vzduch zvonku, ale odráža sa späť do priestoru. Za zmienku stojí ešte extrudovaný polystyrén – tvrdený, ktorý volíme najmä pri predpoklade väčšieho mechanického namáhania, tento odporúčame montovať na spodnú časť domu – sokel. V závere môžeme povedať, že polystyrén je veľmi vhodným a cenovo azda najdostupnejším materiálom pre zateplenie domu. Jedinou jeho nevýhodou je to, že len minimálne odoláva ohňu, a teda v prípade požiaru, keď sa zničí fasáda, alebo jej časť, nie je možná oprava.

Minerálna vata

Minerálna vata má rovnako ako polystyrén výborné tepelno-izolačné vlastnosti, mínusom oproti nemu je jej vyššia cena. No ak chceme spomenúť  plusy, nesmieme zabudnúť  na jej vysokú protipožiarnu odolnosť, výborné akustické vlastnosti a odvádzanie vlhkosti zo stien, takže dom pod minerálnou vatou naďalej ‘dýcha’. No veľmi častou chybou, na ktorú upozorňujeme aj našich zákazníkov je to, aby stavebník, ktorý sa rozhodne pre minerálnu fasádnu vatu so správnym difúznym odporom, dbal aj na výber vhodnej difúznej stierky a omietky. Nevhodné lacné lepidlo a následná omietka na vate spôsobí, že zateplenie nebude mať  ani zďaleka vlastnosti, ktoré stavebník očakáva a všetka vlhkosť  z domu ostane vo vate namiesto toho, aby sa odvádzala do exteriéru.

Či sa už rozhodnete pre jeden alebo druhý systém zateplenia domu, rozhodnete sa určite správne. Táto jednorázová investícia sa určite vyplatí a vráti sa vám v podobe nižších účtov za vykurovanie. Oslovte našich odborníkov, pomocou dopytového formulára nižšie, ktorí vám poradia, aký typ zateplenia je vhodný práve pre váš dom.

V prípade záujmu zateplenie na vašom dome aj zrealizujeme.

Kontaktujte nás:

Vaše meno

Váš email

Váš telefón

Predmet

Vaša správa