Hľadíte na pozemok, na ktorom už v predstavách vidíte stáť svoj vysnívaný dom. Ako by mal vyzerať? Koľko by mal mať izieb? Bude poschodový alebo jednopodlažný s veľkou garážou?
Podobné otázky víria hlavou aj každému stavebníkovi, preto na ne musí s čo najväčšou zodpovednosťou nájsť odpoveď. Dôkladné plánovanie totiž zaručí pohodlné bývanie všetkých členov rodiny.
Poschodový, či bungalov?
Základná predstava o dome zahŕňa jeho základné členenie. Výhoda poschodového domu spočíva v tom, že pri malej zastavenej ploche získame veľký obytný priestor. Denná a nočná časť domu sú dostatočne oddelené a poskytujú súkromie všetkým členom rodiny. Plánovanie schodišťa je taktiež veľmi dôležité, musí byť bezpečné, praktické a pohodlné pre každodenné používanie.
Jednopodlažný domček síce zaberie väčšiu plochu, avšak jeho výhody oceníte najmä v pokročilejšom veku, keď vám odpadne každodenný namáhavý pohyb po schodoch.
Počet izieb a ich orientácia na svetové strany
Pri výbere projektu treba zohľadniť potreby a požiadavky všetkých jeho budúcich obyvateľov.
Veľkosť a počet izieb závisí od počtu ľudí ale aj od ich veku, či záujmov. Niekto ocení v dome doplnkové miestnosti ako napríklad pracovňa, posilňovňa, či sauna. Niekomu stačí základná ‘výbava’.
Pri plánovaní rozmiestnenia izieb dbajte hlavne na to, aby bola denná a nočná časť domu oddelená, t.j. kuchyňa, jedáleň a obývačka by mali byť umiestnené pri sebe, ideálne blízko vchodovej časti a toalety. Naopak spálňa, detské izby a kúpeľňa, v druhej časti domu. Čo sa týka orientácie miestností na svetové strany, tu platí pravidlo, že na sever orientujeme len minimum okien kvôli dostatku slnečného svetla.
Vstupná časť domu
Prvý dojem je veľmi dôležitý, preto plní zádverie alebo vstupná chodba nielen praktickú ale aj reprezentatívnu funkciu. Vstupná časť do domu by mala byť aspoň sčasti oddelená od obytného priestoru a mala by byť útulná a príjemná. Slúži ako teplotný filter, oddeľuje exteriér od interiéru, je akousi vizitkou majiteľov domu.
Obývací priestor
V súčasnosti je veľmi moderné zvoliť veľký obývací priestor, spojený s jedálenskou časťou a kuchyňou. Je to veľmi praktické riešenie, nakoľko je rodina cez deň stále spolu, trávi tu väčšinu času. Táto časť domu by mala byť orientovaná na juh alebo juhozápad, ideálne s príjemným výhľadom do záhrady a východom na terasu. Nablízku je vhodné zvoliť toaletu alebo menšiu kúpeľňu.
Oddychová zóna domu
Spálňa a detské izby by mali mať svoje miesto mimo hlavného ruchu, pochádzajúceho z exteriéru. Blízko nich je vhodné zvoliť kúpeľňu, prípadne šatník, čo je tiež veľmi praktické najmä pri rannej a večernej hygiene. Spálňa slúži na spanie a odpočinok, jej okná by mali prepustiť prvé denné lúče, takže ideálne je umiestniť ju na východ. Čo sa týka detskej izby, musíme pamätať na to, že nebude slúžiť len na spanie, ale aj na iné aktivity, učenie, prípadne stretávanie sa detí s rovesníkmi. Veľkosť izby sa volí podľa počtu jej obyvateľov. Okná detskej izby je vhodné orientovať na slnečnú stranu, t.j. na juh, alebo juhozápad.
Pri plánovaní domu treba mať na pamäti, že v ňom budete bývať celý život, a preto by ste mali dôkladne naplánovať nielen jeho proporcie, ale aj dispozíciu jeho jednotlivých miestností. Vaše individuálne požiadavky stále konzultujte so skúseným projektantom. Navštívte našu firmu a požiadajte o odbornú konzultáciu. Výsledkom bude vaša spokojnosť a pohodlné užívanie vášho nového domu.