Mýty o vykurovaní

Vykurovanie a ohrev teplej vody je často skloňovanou témou medzi stavebníkmi a majiteľmi domov. Stretávame sa s mnohými názormi, ktoré napriek tomu, že sú rozšírené, nie vždy sú aj pravdivé. Prinášame vám niekoľko mýtov, vďaka ktorým vykurovanie stráca na efektivite a mnohokrát sa, aj keď neúmyselne, náklady na energie neúmerne zvyšujú.

Na vykurovanie je vhodné čerstvé alebo vlhké drevo

Ide o nepravdivé tvrdenie, nakoľko pri spaľovaní takéhoto dreva dochádza k zvýšenej tvorbe dymu a škodlivých emisií, vďaka ktorým sa kotol neprimerane zanáša dechtom. Tekutiny, obsiahnuté v čerstvom dreve pri spaľovaní vytvárajú extrémne kyslé prostredie, ktoré výrazne kotlu škodí. Výrobcovia preto odporúčajú kúriť  suchým drevom, aspoň dva roky starým.

Moderné kotly nepotrebujú údržbu

K správnemu fungovaniu každého kotla je dôležitá odborná revízia. Aj moderné kotly potrebujú servisné prehliadky, najideálnejšie v letných mesiacoch. Servisný technik kotol vyčistí a nastaví tak, aby vyhovoval parametrom, ktoré mal vytýčené pri jeho spustení do prevádzky. Potom bude vykurovanie efektívne, bezpečné a bude spĺňať  kvóty, ktoré má uvedené v technickej dokumentácii.

Výkonnosť  kotla a jeho dimenzovanie

Nesprávne nadimenzovanie kotla je problém, ktorý sa vyskytuje najčastejšie u kotlov na tuhé palivo. Pri nadsadenej výkonovej rezerve nikdy nefunguje na plný výkon. U kotlov všeobecne platí, že najlepšiu účinnosť  aj emisie sú pri hornej hranici regulovateľného výkonu. Keď kotol funguje na spodnej hranici výkonu, má paradoxne vyššiu spotrebu aj emisie. Ak sa dom zateplí, je vhodné z hľadiska úspor, pouvažovať napr. nad zaobstaraním si ohrevu teplej vody cez akumulačnú nádobu, ktorá udrží vodu teplú aj niekoľko hodín.

Vypustenie vody z radiátorov mimo vykurovacej sezóny

Toto je ďalší mýtus, ktorý netreba brať  do úvahy. Radiátory sa totiž vyrábajú z odolných materiálov, najčastejšie z ocele alebo liatiny. Zachovávajú si svoju tesnosť  aj keď sú naplnené po celý rok. Naopak, ak sa voda z nich vypustí, vnútorná plocha radiátorov začne oxidovať  a podliehať  korózii, ktorá pri opätovnom napustení len ďalej postupuje. Vypúšťanie vody znižuje životnosť  radiátora.

Liatina alebo oceľ?

Liatinové kotly a radiátory boli v 90-tych rokoch masívne nahrádzané výrobkami z ocele, ktoré sa vďaka lepšej tepelnej vodivosti rýchlejšie ohrievali, ale aj rýchlejšie ochladzovali. Neskoršie merania však ukázali, že liatina sa síce dlhšie nahrieva, ale udrží si teplotu oveľa dlhšie ako oceľ. Má tiež dlhšiu životnosť, preto výrobcovia bežne dávajú na liatinové radiátory záruku aj 15 rokov.

Pre riešenie vykurovania vo vašom dome sa neváhajte poradiť  s odborníkmi. Pri dnešných dostupných vykurovacích systémoch je laikovi oveľa ťažšie rozhodnúť  sa správne. Ak sa pri rekonštrukcii, alebo stavbe rodinného domu rozhodnete pre našu firmu, tieto starosti vám odpadajú, okrem iných dôležitých záležitostí sa vám postaráme aj o teplo vášho domova.

Kontaktujte nás:

Vaše meno

Váš email

Váš telefón

Predmet

Vaša správa