Bývanie v podkroví prináša mnoho výhod. Na to, aby bolo zaručené pohodlné a plnohodnotné bývanie, musíme dodržať základné zásady pri zatepľovaní šikmých konštrukcií. Cieľom každého stavebníka je dosiahnuť to, aby cez strechu v zime teplo neunikalo, naopak, v lete, aby nevnikalo do interiéru. Od roku 2016 budú musieť všetky zateplenia šikmých striech podliehať prísnym tepelnotechnickým normám, ktorých časť platí už v súčasnosti.
Izolácia podkrovia
Najčastejšie volenou izoláciou na zateplenie podkrovia je minerálna vata. Je veľmi dôležité zvoliť jej správnu hrúbku. Minimálna hrúbka celkovej izolácie by mala byť 26 cm, ideálna je však ešte väčšia. Potrebnú hrúbku izolácie pre konkrétnu strechu vieme vypočítať s ohľadom na všetky ostatné aspekty, ako je vek a hrúbka krokiev, materiál strešnej krytiny a pod.
Prevedenie zateplenia
Zateplenie podkrovia je vhodné vložiť do rúk kvalifikovanej firme, avšak previesť ho by mohol bez väčších problémov aj bežný laik. Musí však dbať na to, aby izoláciu presne vymeral, narezal a natesno povkladal do všetkých priestorov strechy. Izoláciu musíme ukladať v dvoch vrstvách tak, aby ich spoje neboli priamo nad sebou a nevznikali tak nežiadúce tepelné mosty. Zateplenie už existujúcich podkroví je možné realizovať aj bez zásahu do interiéru, toto by však už malo byť záležitosťou odborníkov.
Vráťme sa ale k bežnému zatepleniu zvnútra. Pred ukladaním izolácie nesmieme zabudnúť na kontrolu hydroizolačnej fólie, tzv. difúznej membrány, uloženej pod krytinou, ktorá má zabezpečiť ochranu pred zatekaním zrážkovej vody a zároveň odvádzať paru z konštrukcie. Prípadné nedokonalosti utesníme špeciálnymi tmelmi a izolačnými páskami, určenými výhradne na tento účel. Až po dôkladnej kontrole pristupujeme k samotnej pokládke izolácie. Jednotlivé diely režeme o pár milimetrov väčšie, aby sme zaručili dokonalú tesnosť a aby nikde nevznikli ani najmenšie vzduchové medzery. Takto prevedené zateplenie zakryjeme špeciálnou fóliou.
Spomínaná fólia sa aplikuje zo strany interiéru, ide o tzv. parozábranu, ktorá má chrániť izoláciu pred vlhkosťou. Po obvode aj na spojoch ju taktiež treba utesniť špeciálnymi páskami a tmelmi. Pozor na lacné stavebné fólie, ktoré ani zďaleka nedokážu plniť určenú funkciu, prepúšťajú vlhkosť a v krátkom čase znehodnotia celé zateplenie.
Nechajte si poradiť
Aj pri zateplení môže človek spraviť chyby, ktoré sa potom len ťažko odstraňujú. Neváhajte preto osloviť skúsených odborníkov, či už za účelom poradenstva, alebo objednávky konkrétnych prác. Každopádne nezabúdajte, že kvalitné zateplenie strechy vám zaručí aj kvalitné bývanie na dlhé roky.